Vestel Televizyon Arızası Ses Var Görüntü Yok

Vestel Televizyon Arızası Ses Var Görüntü Yok

Vestel Televizyon Arızası Ses var Görüntü Yok ise ne yapmalısınız diye düşünüyorsanız cevap belli TV’nizin arka kapağında bulunan Arka LED Aydınlatma ışıklarında “Vestel LED BAR” sorunu vardır. Dilerseniz bunun değişik sebeplerini birlikte inceleyelim !

  1. Türkiye Şartlarında en çok başımıza gelen sıkıntılardan birincisi Yüksek Voltaj gelmesi sonucu LED BAR arızası meydana gelmektedir. Konutunuzda veya işyerinizde yüksek akım rölesi yoksa bu tip sıkıntılar yaşanmaktadır.
  2. Ana Kart zarar görmesi sonucu LED BAR arızası meydana gelmektedir. LED çubuklarının enerji veren ana karttaki elemanlarda soğuk lehim yada aşırı ısınmadan kaynaklı arıza oluşabilmektedir Ana Kart arızası sonucu LED arızası meydana geldiğinde ana kart tamirinin de yapılması gerekmektedir.
  3. Televizyonunuz da kullanılan LED’ler SMD LED türüdür. Bunlar LCD ve LED TV’lerde Alüminyum gövdeye monte edilmiş devre elemanlarıdır. Bunların ortalama kullanım süreleri vardır. 50.000 ile 80.000 bin saat arasında değişen aralıkları vardır. Genellikle yoğun kullanılan ve yüksek ışık ayarıyla kullanılan TV’nizin LED ömrünü de kısalttığınız anlamına gelmektedir. Kısık ışık da kullanılan LCD ve LED TV’lerin %20 daha ömrünü uzatabilirsiniz.

Televizyon Arızasını Nasıl Gidereceksiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı WhatsApp-Image-2021-03-18-at-10.34.07-768x1024.jpeg
Arızalı LED BAR
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı yx-32v12-300x300.jpg
Arçelik LED Bar https://yuxinledmatic.com/marka/arcelik-led-bar/

Yukarıdaki resimlerde görüldüğü arızalı ve yerine değiştirilen LED BAR örneklerini koyduk.

Vestel LED BAR Arıza Tespiti Nasıl Yapılır

Televizyonunuzun LED BAR arızasının en iyi tespiti Test Cihazı ile mevcuttur. Arızalı LED BAR tespiti bazı LCD ve LED TV’lerde çoklu LED BAR mevcuttur. Bazen sadece bunlardan 1 adeti arızalı olabilmektedir. Bunun tespiti size maliyet olarak dönüş yapacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı YX-8017-0-300V-UNIVERSAL-LED-BACKLIGHT-TESTER.jpg
Test Cihazı

Vestel Televizyonunuzun Tamiri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Televizyonunuzdan sökülen LED’ler Yerine sağlam LED BAR, ilk önce test cihazı ile test ettirip ışık verdiğini tespit ettirmeniz lazım, Kullanılan LED BAR’ların Alüminyum Soğutmalı olmasını dikkat etmelisiniz. Sökülen LED Barların yerlerinin kazılması gerekmektedir. Dikkatli bir şekilde ıspatula ile kazıldıktan sonra yeni LED’barlar takılır ve kaliteli bir Seramik Termal Bantla yapıştırılması gerekmektedir. Termal Bantlar ısıya dayanıklı olmasından dolayı bu konu çok önemlidir. Sitemizde Birçok Markanın TV LED BAR Ürünü satılmaktadır. Arçelik televizyon Arızası Ses var Görüntü Yok ise bulunduğunuz